Biuletyn Informacji Publicznej
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mławie

Wyszukiwarka

Odnośniki

 • Główny Biuletyn Informacji Publicznej

  www.bip.gov.pl
 • Fotokod z linkiem do tej strony

  Fotokod

Treść strony

Wycieczka do Warszawy

          W dniu 29.11.2018r. zorganizowana została dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Mławie wycieczka do Warszawy. Miała ona charakter edukacyjno relaksacyjny, zważywszy na odwiedzane miejsca. Punktualnie o godzinie 900 wyruszyliśmy w drogę do Warszawy po wcześniejszym sprawdzeniu autokaru przez mławską Policję. W autokarze czekała na nas Pani przewodnik, która powitała nas oraz przedstawiła szczegółowy plan wycieczki. Kiedy dowiedzieliśmy się już o wycieczce wszystkiego, z głośników autokaru popłynęła muzyka dysko polowa i zrobiło się bardzo wesoło. Taka atmosfera panowała do samej stolicy. Jednak gdy przekroczyliśmy granicę Warszawy, przewodnik wycieczki opowiadała nam bardzo ciekawe rzeczy dotyczące miejsc które mijaliśmy. Pierwszym miejscem do którego udaliśmy się z wizytą była  Manufaktura Cukierków gdzie powstają najpyszniejsze lizaki i cukierki. Tu poznaliśmy słodką tajemnicę począwszy od wylania gorącego karmelu na granitowy blat, po zabarwienie, nadanie im smaku oraz krojenie. Tu kolorowe karmelki produkuje się w blisko 80 smakach oraz 150 wzorach. W słodkich cukierkach znaleźliśmy przeróżne wzory tj.: uśmiechnięte buźki czy owoce, ale również cieszące się dużą popularnością postacie z bajek.

Oprócz oryginalnych karmelków również było kilkadziesiąt rodzajów słodkości na patyku. Lizaki - duże, małe, zakręcone, z własną dedykacją oraz bajecznie kolorowe. Najważniejsze, że wszystkie słodycze nie zawierają glutenu oraz wykonane są w 95% z barwników naturalnych. Ten słodki i kolorowy zawrót głowy sprawił, że zupełnie zapomnieliśmy o porze obiadowej. Na Ciepły posiłek udaliśmy się do Centrum Nauki M. Kopernika gdzie posililiśmy się, ale też porozmawialiśmy jeszcze o produkcji cukierków. Po obiedzie czekała na nas kolejna lekcja tym razem z dziedziny powstawania bombek choinkowych. W drodze do Fabryki Foglów, którą małżeństwo prowadzi od 30 lat jechaliśmy bardzo podekscytowani. Magiczny świat kolorowych bombek mieści się w piwnicy starej kamienicy gdzie powstają świąteczne cuda. I nie ma w tym określeniu przesady, bo właściciele fabryki są prawdziwymi profesjonalistami. Żeby zająć się produkcją bombek, trzeba mieć umiejętności manualne i zmysł artystyczny. Pan Fogiel zaprezentował nam cały proces produkcji, który w zależności od stopnia skomplikowania bombki, różni się czasowo. Bombkę niedekorowaną robi się w około 10 minut. Wydmuchiwanie zajmuje ok. minuty do półtorej, srebrzenie ok. 5 minut i kilka minut nadawanie bombce koloru przez zamoczenie w lakierze, który potem schnie przez 24 godziny. W przypadku bombek dekorowanych wiele zależy od tego, jak skomplikowane są zdobienia. Na koniec lekcji teoretycznej czekała nas lekcja praktyczna w czasie której sami mogliśmy dla siebie stworzyć prawdziwe choinkowe cudo. Do tego otrzymaliśmy odpowiednią wskazówkę, farby i kolorowy brokat. Wówczas nastało prawdziwe skupienie i uruchomienie wyobraźni, która przelana została na szklaną kulę. Po zakończeniu malowania nasze bombki przeszły proces suszenia, a my zaproszeni zostaliśmy na pączki i herbatę oraz do sklepu w którym dokonaliśmy zakupów bombek wykonanych przez profesjonalistów. Po prawdziwym szaleństwie w sklepie gdzie ceny były bardzo dostępne otrzymaliśmy nasze wysuszone bombki i udaliśmy się w podróż powrotną do domu.

W autokarze żeby nas wyciszyć Przewodnik włączyła nam bajkę pt. ”Muminki” oraz kolędy które każdy sobie nucił. Do domu wróciliśmy o godzinie 19.30 by w domu móc przeżywać ten dzień jeszcze raz ale już w gronie rodzinnym.

 

Metryka

 • autor lub odpowiedzialny za treść: Elżbieta Janicka
  data wytworzenia: 2018-12-20
 • opublikował: Agnieszka Moszczyńska
  data publikacji: 2018-12-20 14:57
 • zmodyfikował: Agnieszka Moszczyńska
  ostatnia modyfikacja: 2018-12-20 15:33

Rejestr zmian

 • zmieniono 2018-12-20 15:33 przez Agnieszka Moszczyńska: błąd ortograficzny

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 12962
Ostatnia aktualizacja obecnej strony: 2019-11-13 09:33